Proč zařazovat ořechová a semínková másla do jídelníčku?

V prvé řadě si ujasníme, že v tomto článku nemluvíme o másle jako takovém, jelikož máslo z ořechů a semínek neobsahuje mléčný tuk, který by podle legislativy mělo máslo obsahovat 80%.

Ořechová a semínková másla jsem si opravdu zamilovala. Nabízí mnohostranné využití v kuchyni a možnost zpestření jídelníčku. Rozhodně to však není potravina, kterou bych na talíři měla pořád… Samotné ořechy a semínka jsou velmi výživově hodnotné. A není se čemu divit, musí mít dostatek energie a živin pro vznik nového života!

Díky rozmixování na jemnou pastu se stávají stravitelnější a pro nás využitelnější.

Nejsou tuky, jako tuky

Tuky můžeme chápat jako koncentrovanou formu energie. Ořechy a semínka jsou tvořeny z 50 – 60% tuky, dále pak z 20 – 30% bílkovinami a zbytek tvoří sacharidy. Navíc jako celistvá potravina obsahují vysoké množství zdraví prospěšných látek, vitamínů, minerálů a vlákniny. Ohledně tuků se opravdu bát nemusíte, jsou bohaté na ty „zdravé“ tuky – nenasycené mastné kyseliny. Jsou ale kaloricky vydatné, a proto bychom to neměli přehánět.

Nenasycené mastné kyseliny by měly tvořit 2/3 doporučeného denního příjmu tuků. Některé z nenasycených mastných kyselin jsou pro náš organismus velmi důležité, tělo si je samo vyrobit neumí.

Ty nasycené, nebo trans-nenasycené mastné kyseliny bychom měli spíše omezovat. Trans-nenasycené MK jsou v rafinovaných a velmi zpracovaných produktech.

Celkový příjem tuků by měl být 30%, ale je potřeba si dát pozor na skrytý obsah tuků v jídlech. To je totiž opravdový problém. Pokud si stravu nepřipravavujeme sami, nikdy nemůžete mít kontrolu nad tím, kolik kterého tuku pokrm obsahuje. Volme raději ty správné tuky a jak ráda říkám, buďme si vědomi toho, co jíme. Ale ani se zdravými tuky bychom to neměli přehánět, protože i přemíra potřebné omega-6 NMK nám může uškodit. Ale o tom zase v jiném článku.

Jak zařadit máslo z ořechů a semínek do jídelníčku?

Využití ořechových másel je velmi velké.

 • do smoothie a kaší pro přidání nutriční hodnoty a pro lepší chuť
 • namazat na vafle, palačinky, toast, nebo na cokoli jiného
 • rozmixováním másla ve vodě vytvoříte snadno a rychle rostlinné mléko.
 • místo vejce / pojidla při pečení
 • do receptů různých raw dezertů a dobrůtek
 • při vaření – na zjemnění omáček
 • pro výrobu dresingů

Vyrobit či koupit?

Ořechy a semínka skladuji ve skle. Nakupuji bez obalu, nebo ve velkém.

První volbou je, zda si chcete máslo vyrobit či koupit. Pro domácí výrobu másla potřebujete pouze ořechy či semínka a kvalitní mixér. Navíc špetku trpělivosti. To vše se ale vyplatí, jelikož domácí výrobou získáte máslo bez přidaných látek a víte, co přesně obsahuje. Víte z jakých ořechů je vyrobeno a v jaké byly kvalitě. Je proto vždy lepší máslo si doma vyrobit, nebo volit kupované máslo pouze s ořechů.

Pokud se však rozhodnete máslo kupovat, nezapomeňte si důkladně pročíst složení. Vyhněte se produktům se zbytečně přidanými ingrediencemi, jako je palmový tuk, cukr, či různá dochucovadla. Je lepší zvolit máslo ze 100% ořechů a semínek. Pokud přesto toužíte po kupovaném ochuceném másle, hlídejte si obsah přidaných látek a cukru.

Já osobně volím obě varianty. Některá másla si kupuji a některá si sama vyrábím. Kupované mám ráda například máslo ze sezamových semínek, které se nazývá tahini, jelikož se mi malá semínka špatně mixují. A také kupuji již hotové čisté arašídové máslo, jelikož arašídy samotné doma běžně nemívám. Naopak máslo mandlové či lískooříškové si ráda sama připravím.

Jaký druh zvolit?

Velmi záleží na tom, jaké ořechy zvolíte. Másla z různých druhů ořechů mají jiné nutriční hodnoty, chuť, konzistenci… Některé druhy ořechů je vhodné předem namočit – „aktivovat“, aby se staly stravitelnějšími a pro nás využitelnějšími, co se týče obsahu živin. Máčením se aktivuje proces klíčení, který zvyšuje množství prospěšných látek. Některé neaktivované ořechy mohou být hůře stravitelné.

Nic se však nemá přehánět, proto konzumujte ořechová a semínková másla s mírou, aby jste si z jídla neudělali kalorickou bombu! Rozhodně není vhodné sníst půl balení denně, i velká lžíce může být moc.

 • Například arašídy nejsou ořechy, ale luštěnina. Jsou bohaté na proteiny. Arašídové máslo je tak trochu návykové a nemělo by se to s ním přehánět – může překyselovat a může být hůře stravitelné.
 • Kešu jsou ve skutečnosti plodem ovocného stromu. Při rozmixování s vodou mají kešu ořechy úžasnou krémovou konzistenci vhodnou pro výrobu jogurtů, sýrů, nebo jako základ omáček…
 • Lískooříškové máslo je taková zdravá verze „Nutelly“ – bez přidaného cukru a tuku.
 • Mandlové máslo je moje opravdu nejoblíbenější. Má úžasnou chuť. Obsahuje mnoho draslíku, hořčíku a vitamínu E, obsahuje více vlákniny, vitamínů a minerálů. Skvělé je, že stačí máslo lehce rozmixovat ve vodě a udělat si tak rychle mandlové mléko.
 • Tahini – máslo ze sezamových semínek, nejraději ho využívám do dresingů či při pečení.

A existuje mnoho dalších!

Recept na mandlové máslo:

V troubě lehce opražíme 400g mandlí – cca na 10 minut (jde o to ořechy nahřát, lépe se pak mixují a povolí tuk, praží se i kvůli chuti). Necháme lehce zchladnout a rozmixujeme za použití výkonného mixéru či food processoru (chvíli to potrvá, mandle si projdou fází drtě, tuhé hmoty a na konec másla). Můžeme přidat 2 lžíce javorového sirupu a 2 lžičky skořice. Pro snadnější mixování je možné přidat lžíci oleje – avokádového, kokosového. Hotovo! Skladujte v lednici.

Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

  Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

 • Nejnovější články
 • Kategorie