Chleba tak trochu jinak

Pečivo byla jedna z věcí, na kterých jsem byla tak trochu závislá. Nedokázala jsem si život bez pečiva představit… Milovala jsem ho na všechny způsoby.

Od doby, co mi bylo doporučeno omezit lepek ze zdravotních důvodů, jsem chleba nejedla a skoro vůbec ani jiné pečivo. Jo, možná mi trochu chybělo, dokud jsem neobjevila možnosti použití mouk z luštěnin a dokud jsem se nenaučila jednoduše si připravit alternativy pečiva a mých oblíbených jídel.

Nedávno jsem ale vyzkoušela jednoduchý recept pouze ze 2 hlavních surovin! Ze lněných semínek a psyllia. Řekla jsem si WOW! To by bylo skvělé, najít další alternativu, jak si pochutnat, dát si klasiku tak trochu jinak. Navíc mě fascinovalo, že z těchto dvou zdraví prospěšných surovin lze vykouzlit nadýchaný, křupavý a výborně chutnající chléb!

Né nadarmo se říká, že střeva jsou naším druhým mozkem. Zdraví střev ovlivňuje zdraví těla jako celku a proto bychom je určitě neměli zanedbávat! Vláknina je jedna z věcí, která pomáhá udržovat zdraví našich střev, čistí je, pomáhá vstřebávání živin a upravuje průchod potravy trávicím traktem. 98% Čechů má menší příjem vlákniny, než je doporučená denní dávka!

Pojďme se teď podívat na tyto 2 hlavní suroviny v receptu:

Lněná semínka

Jsou významnou potravinou alternativní medicíny. Mají protizánětlivé účinky, obsahují mnoho minerálů, vitamínů a dalších tělu prospěšných látek, lignany. Obsahují esenciální mastné kyseliny, které i naše tělo nedokáže samo vyrobit. Je to jeden z nejbohatších zdrojů omega 3 mastné kyseliny , kyseliny alfalinolenové. Obsahují také rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, snižují glykemický index jídel, podporují imunitu, léčí sliznice a tak dále…

Psyllium

To jsou semínka jitrocele indického, které jsou součástí ajurvédské medicíny. Je to další přírodní zdroj vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Prebiotická vláknina, živí hodné bakterie v našich střevech. Pomáhá na průjem i zácpu, při hemeroidech a plynatosti. Podle vědeckých výzkumů je tato vláknina lepší než ta pšeničná. Při konzumaci psyllia nezapomínáme na dostatečnou hydrataci!

Recept na bezlepkový chlebík:

➡️ Suroviny:

 • 240g zlatých lněných semínek
 • 40g rozmixovaného psylia
 • 2 lžičky kypřícího prášku
 • 1/2 lžičky soli
 • 320 ml horké vody

➡️ Postup:

 1. Předehřejeme si troubu na 180 stupňů.
 2. Lněná semínka si odvážíme a rozmixujeme na hladkou mouku.
 3. Psylium rozmixujeme a pak až odvážíme 40g.
 4. V míse smícháme mletá lněná semínka, psylium, kypřící prášek a sůl.
 5. Přidáme horkou vodu a lžíci promícháme.
 6. Jakmile je teplota příjemnější, prohněteme těsto ručně a vytvarujeme do bochánku.
 7. Na plech s pečícím papírem přendáme těsto a ještě upravíme tvar.
 8.  Chleba potřeme teplou vodou, posypeme semínky a solí.
 9. Pečeme 50 minut.

Video s receptem najdete na mé facebookové stránce SpaceFood: https://www.facebook.com/reel/734820871625783

Něco málo k vláknině:

Tento recept obsahuje cca 100g vlákniny na celý chleba. I když je z úžasných surovin, které napomáhají zdraví střev, je potřeba nezapomínat na stav vašeho aktuálního jídelníčku, zdraví a příjmu vlákniny. Jak jsem již psala na začátku článku, většina české populace jí vlákniny opravdu málo a velká dávka z ničeho nic může být moc. Vlákninu je potřeba zařazovat postupně, aby si tělo i trávicí systém zvykli. Ale nejspíš nesníte celý tento chleba sami na posezení… Například já už jsem na vysoký obsah vlákniny hodně zvyklá a nedělá mi vůbec problém. Příjem vlákniny by měl být minimálně 25-35g za den a není určen žádný horní limit pro maximální příjem vlákniny. Opravdu je fajn zvyšovat množství vlákniny v jídelníčku postupně, například +5g za týden.

Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

  Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

 • Nejnovější články
 • Kategorie