Jak na dvoufázový odličovač a moje péče o pleť

Konečně jsem objevila řešení pro svou pleť.

Odličování byl pro mě vždycky boj. Ve svém životě jsem jako první samozřejmě vyzkoušela odličovače z drogerií, i ty běžně dostupné s nálepkou „přírodní“, ale nikdy to nebylo ono. Pleť byla akorát suchá, podrážděná, přecitlivělá. Jakákoli večerní péče o pleť byla otravná a raději jít spát jen tak, že jo…

Postupně se mým indikátorem kvality stalo to, zda mě přípravek na pleť někde dráždí, štípe, pálí… I když jsem přešla na produkty ekologičtější, přírodnější a měla jsem pocit, že je vše ok, nakonec jsem byla vždy zklamaná. Chvíli jsem možná spokojená byla, ale pak přišla třeba rýma, podrážděný obličej, suchá místa v zimě.. Prostě chvíle, kdy jsem na obličej nemohla napatlat nic z toho, co jsem měla. Nebo jsem to musela okamžitě smýt, protože mě produkty hrozně pálily a jejich použití bylo velmi nepříjemné.

A tehdy jsem se rozhodla převzít odpovědnost za svou pleť sama. Začala jsem se věnovat přírodní kosmetice a její výrobě doma. Šlo mi o co nejjednodušší složení i postup, za použití čistých surovin.

Jasně… na mnoha produktech nás lákají, že výrobek obsahuje toto a tamto, úžasný olej z onoho… Ano, spousta produktů pro péči o pleť obsahuje ony výživné a dobré látky, ale v jakém množství? A proč je ve složení spousta dalších nesrozumitelných názvů? Zkuste si dát tu práci a vyhledejte si jednotlivé látky na internetu. Spousta chemie a toxinů, jejichž nebezpečnost je již dávno prokázána.

Rozhodně se vyplatí znát původ a složení všech věcí,
se kterými přichází vaše pokožka do styku.

Ani nevím, jak se to stalo, ale začala jsem vyrábět doma svou vlastní kosmetiku i produkty pro péči o tělo. Například krémy, záchranný desinfekční olejíček, masážní oleje, odličovač, opalovací krém, dokonce i řasenku…. a vše funguje!

Co obsahuje můj doma vyrobený odličovač?

Rostlinný olej.

Použití olejů na pleť je skvělé, avšak je potřeba vyzkoušet, který vám sedne a používat ho správným způsobem. Každý jednotlivý olej má jako jeho prvotní surovina své ojedinělé schopnosti a látky. Obsahují spoustu živin.

Zajímavá je například komedogenita olejů, která se značí na škále od 1 do 5 podle toho, jak moc se usazuje v pórech.

Další důležitá věc je nanášet olej VŽDY na vyčištěnou a vlhkou pleť, jelikož oleje samy o sobě pleť nehydratují, pouze vlhkost uzamykají. Chrání tím pleť před vnějšími vlivy a předchází vysoušení (při správném použití). Pokud chcete oleje používat i při své ranní péči o pleť, nechte po umytí a a nanesení oleje pokožku chvíli odpočinout a olej vstřebat. Jedná se o cca 15 minut a až potom nanášejte make-up či jinou kosmetiku.

Na pleť můžete použít olej mandlový, sezamový, avokádový, arganový, jojobový, meruňkový, hroznový, moringový, ricinový… Mezi mé nejoblíbenější oleje na pleť patří mandlový, avokádový a arganový. Popřípadě sezamový.

Květová voda.

Květových vod, neboli hydrolátů, najdete velké množství a můžete si vybrat přesně podle typu své pleti. Hydroláty jsou vedlejším produktem výroby éterických olejů a mají podobné užití, avšak nejsou tolik koncentrované a intenzivní. Obsahují ve vodě rozpustné látky z rostlin, které jsou destilovány.

Podporují přirozené regenerační vlastnosti pokožky. Odstraňují pocity pnutí a krásně zklidňují. Mají mírně kyselé pH a působí tak jako tonikum – vyrovnávají pH pokožky. Možná vás to překvapí, ale přirozené pH pokožky je mírně kyselé, a to proto, aby se stala nehostinným místem pro jakékoliv patogeny. Je to takový ochranný film.

Čištěním, mytím obličeje, i jen opláchnutím kohoutkovou vodou přirozené pH narušujeme. Pokud se pH zvýší nad neutrální hodnotu 5,5, zvyšuje se riziko vzniku infekcí. Proto se doporučuje po vyčištění pleti použít tonikum či pleťovou vodu, která dokáže navrátit pH do rovnováhy a odstranit nežádoucí látky (např. chlor z vody). Podporují přirozenou mikroflóru pokožky.

Použití je opravdu všestranné. Při výrobě kosmetiky je můžete využít všude tam, kde vodu. Jsou skvělé při odličování, hydrataci, fixování make-upu, osvěžení. Ráda nosím s sebou malý rozprašovač s květovou vodou jako osvěžení, vůni, nebo přidám pár kapek EO a používám jako cestovní deodorant. V létě je to fakt velký kámoš.

A jaké že to květové vody vlastně existují? Například z růží, levandule, neroli, měsíčku, heřmánku.. Nesou si úžasné vlastnosti bylin a rostlin, ze kterých pocházejí.

Oleje i hydroláty opravdu vybírejte pečlivě a pouze s čistým složením. Já je navíc nejradši kupuji ve skle a ve větším balení, co nejvíce eko. 

Recept na dvoufázový odličovač:

Používám kombinaci olejů a hydrolátů. Tyto dva komponenty spolu dokonale fungují. Odstraní make-up i nečistoty z pórů. Pleť krásně hydratují, vyživí a máte potom skvělý pocit. Navíc pokud odličujete pouze olejem, pleť je pak značně mastnější, než když použijete tento dvoufázový odličovač.

Posup:

 1. V prázdné čisté lahvičce smíchejte 1:1 vybraný pleťový olej a květovou vodu.
 2. Před použitím protřepejte
 3. Vyrábím si i mini cestovní verzi do recyklované – znovu použité lahvičky. 🙂

Já jsem volila tentokrát vodu mateřídouškovou a avokádový olej.

Moje péče o pleť:

 • Ráno i večer si vždy umývám obličej. Věřte mi, když to budete dělat taky, vaše pleť vám poděkuje. Používám nejvíce osvědčené a nejvíce milované tuhé mýdlo Lamazuna. Je pouze z přírodních a organických ingrediencí, hloubkově pročišťuje a detoxikuje. Navíc zklidňuje podráždění, začervenání, minimalizuje ucpávání pórů. Poradí si se všemi nečistotami, které na pleti během dne i noci na pleti ulpěly. Mají dokonce 3 druhy pro každou pleť. Můžete ho vidět na fotce, s manželem máme 2 druhy a jsou v rozkošném tvaru obláčků. Můj muž má černé, s černým uhlím a já to růžovoučké, určené právě pro citlivou pleť. Překvapilo mě, jak je manžel z mýdla nadšen, viděl rozdíl již po 1. použití.
 • Po umytí použiji krém, z co nejvíce přírodními surovinami, nebo svůj vlastní vyrobený. Občas použiji pleťový olej a nechám vstřebat.
 • Pokud chci, přejdu k líčení. Používám minerální kosmetiku, o které se můžete více dočíst zde >>
 • Večer vždy obličej znovu umyji pleťovým mýdlem. Beru ho všude s sebou. Kolikrát i místo odličovače. Je opravdu všestranné a krásně odstraňuje nečistoty i make-up.
 • Pak používám právě svůj odličovač a bavlněné pratelné tampónky.
 • Nechávám vstřebat a podle potřeby použiji ještě lehký krém či pleťový olej.
Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

  Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

 • Nejnovější články
 • Kategorie