5 tipů pro lepší život.

Asi každý zažil v životě chvíli, když už měl zkrátka všeho dost. Tempo moderní společnosti je nekompromisní a kolikrát mám pocit, že čím víc toho chci a potřebuji udělat, tím víc toho taky přibývá!

Den má 24 hodin z toho nějaký čas samozřejmě zabere spánek a velký kus si taky ukrojí práce. Jenže starost o vlastní život a domácnost taky nějaký ten čas zabere a pořád je co řešit. Nákupy, praní, vyřizování… jenže kde v tomto najít nějaký volný čas?

V každodenním běhu jsem si kolikrát uvědomila, že mám pocit, že jen vyřizuju, stresuju a pak jdu spát. Zjistila jsem taky, že mám tendenci odkládat vlastní potřeby někam stranou, až na to přijde a bude čas. Chtěla jsem prostě udržet svůj život v chodu a tak mi i odpočinek přišel jako ztráta času. A vím, že v tom nejsem sama.

Pravdou je, že volný čas NIKDE NENAJDEME. Musíme si ho udělat. O to, abychom byli v pohodě a zdraví, se musíme v první řadě starat my sami.

A co pomohlo mě? Být vědomá a v průběhu dne se vracet sama k sobě a uvědomovat si, co dělám a co cítím. Moje vlastní mysl mě kolikrát stresuje a nutí plnit šílené požadavky, jako bych byla snad stroj. Umět si odpočinout, říci ne, zpomalit, dopřát si chvíli času pro sebe, jen tak.

5 věcí, které zlepší váš den:

★ Dostatečná hydratace

Pít dost vody… ano, všichni víme, že máme pít dost vody, ale často jsme spíš dehydratováni. Samotný pocit žízně totiž přichází až tehdy, je-li tělo dehydratováno. A proto bychom měli pít dostatečně v průběhu dne. Nejlépe opravdu čistou vodu. Naopak slazené limonády a džusy bychom měli spíše omezovat.

S pitným režimem mi opravdu pomohlo zajímat se o kvalitu vody, kterou piju. S manželem jsme pořídili vodní ionizátor s filtrem a musím říct, že za ten rok je to pro mě velká změna. Dokážu vypít klidně 1,5 litrů vody denně. A to je oproti mému tehdejšímu občasnému „napití se“ opravdu dost.

Další věc, která mi velmi pomohla, bylo zařazení čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Ty obsahují čistou organickou vodu a navíc mnoho prospěšných látek a enzymů.

★ Spánek a odpočinek

Ano, odpočívat jsem neuměla. Naučit se to, bylo utrpení plné výčitek, ale kdo by si nezvykl! Když mám hlavu zahlcenou myšlenkami, je pro mne nejlepší volba VĚDOMÝ odpočinek či meditace. Zastavit se v průběhu dne a uvědomit si sama sebe. Co opravdu potřebuji.

Dříve jsem přes den nikdy nespala a zaháněla únavu všemožnými postupy. Nakonec jsem ale byla neproduktivní a vyšťavená. Zdřímnout si přes den, když to potřebuji, není žádná chyba ani zbytečnost!

Dostatek spánku má vliv na hormonální rovnováhu. Na vlivu hormonů jsme závislí. ovlivňují i samotný spánek – hlavně hormon melatonin (spánkový) a kortizol (stresový), ty působí proti sobě. Před spánkem bychom se rozhodně neměli stresovat a hladina kortizolu by měla být co nejnižší. Také je fajn před spánkem nejíst, nekoukat do obrazovek a v odpoledních hodinách omezit stimulanty. Mě pomáhá před spánkem si utřídit myšlenky a zapsat věci, na které myslím a které chci udělat, ať na ně už nemusím myslet.

Určitě je lepší se nad tímto zamyslet a předejít tak spánkové deprivaci a jejím vlivům na naše tělo.

★ Pohyb

Když je toho na mě moc, nebo nemám dobrou náladu, je pohyb skvělou záchranou. Procházka do přírody, projet se na kole či vyvenčit psa. Je mnoho druhů aktivit a je jen na vás co si oblíbíte a vyberete. Já sama mám více oblíbených aktivit, které kombinuji podle situace. Někdy mi pomůže si zacvičit a pořádně se vypotit. Někdy zas lekce jógy, při které ovládnu svou zmatenou mysl a navrátím se do harmonie.

Zařazení pohybu do každodenního života zvyšuje produktivitu, kreativitu i pocit štěstí. Pomáhá tělu, duši i mysli. Snižuje stres, depresi. Zvyšuje kvalitu spánku i života. Navíc díky pohybu udržujeme i tělo v kondici.

★ Psychohygiena

Je potřeba držet si jakýsi odstup od toho, co se v životě děje. Nenechat se chytit vlnou negativních pocitů a myšlenek. Možná nemůžeme ovlivnit to, co se v našem životě zrovna děje, ale můžeme ovlivnit to, jak na to zareagujeme.

Záleží totiž hodně na tom, jak se na danou situaci podíváme. Jaký máme přístup k životu. Sama jsem měla kolikrát negativní přístup k životu. Stěžovala jsem si a brala si věci moc osobně. A taky jsem zbytečně nad věcmi přemýšlela. Jako o tom, co se stalo v práci, jak se kdo díval, co si kdo asi myslel… A občas se stále přistihnu to dělat, ale některé myšlenky jsou zkrátka zbytečně a vůbec nám neprospívají.

Pro mě je důležité mít čas jen pro sebe. A dělat činnosti, které mě dostanou do přítomného okamžiku. Aktivity, které dělám zkrátka jen proto, že mě baví. Číst si, tancovat, projít se… Jakoby kouzlem pak mnoho negativních myšlenek a pocitů samo odejde. Získávám díky tomu nadhled nad situací.

Pomáhá mi afirmace: „Vše se děje tak, jak má a vše se děje pro mé dobro“

Cílem psychohygieny je duševní rovnováha a zdraví. Umět se uvolnit je z hlediska psychohygieny velmi důležité. Nezanedbávat své koníčky a zájmy, které jsou důležité pro nás a naši motivaci. I smích samotný přináší uvolnění nahromaděného napětí.

★ Kvalita stravy

Kvalita života je úzce spojena s kvalitou potravy. Nejíme proto, abychom uspokojili chutě a jídlo si užili. Jíme hlavně proto, abychom vyživili své tělo. Samozřejmě je fajn, že si můžeme užít chutě a jíst přitom zdravě.

To co jíme ovlivňuje samozřejmě i naši náladu a energii. Nejen v ten den ale i dny další. Velká část serotoninu a dopaminu je tvořena ve střevech. Tento proces ale ovlivňuje kvalita stravy, správná funkce trávicího systému i čistota střev.

Průmyslově zpracované potraviny jsou často ochuzené o vlákninu, živiny a obsahují rafinovaný cukr či jiná dochucovadla. Často jsou pro tělo zátěž a zanášejí střeva.

Ovlivňuje nás také glykemický index potravin. Potraviny s vysokým GI způsobují výkyvy glukózy a s tím i pocity hladu a pocity podrážděnosti. Rychle se přemění na energii a na to musí rychle reagovat inzulin. Jak rychle energie přišla, tak rychle také odejde.

V jídelníčku by mělo být dostatečně velké množství přirozené stravy. Čerstvé tepelně neupravené ovoce a zelenina či v podobě čerstvých šťáv. Nejsou tuky jako tuky a sacharidy jako sacharidy. Nezapomínejte na to, že chutě se dají uspokojit i zdravě. Stáhněte si kuchařku s mými oblíbenými recepty a zkuste do svého jídelníčku zařadit více rostlinné stravy.

Dobrá výživa neregeneruje jen buňky a tkáně těla, ale ovlivňuje také vylučovací procesy, kterými z vašeho těla odstraňuje odpadové a škodlivé látky, aby se zabránilo jejich rozkladu formou kvašení a hniloby.

Dr. Norman W. Walker – kniha Prevence rakoviny střeva

Vyměňte klasikou rýži, kuskus a těstoviny za jejich celozrnnou verzi. Více zasytí, mají nižší GI a více živin. Jsou přirozenější. Pečivo doporučuji omezovat, protože kvalitu si v dnešní době dost těžko pohlídáte. Sladkostem je lepší se vyhýbat obloukem a raději volit zdravější varianty, přirozenější. Ovoce, sušené ovoce, raw dezerty. Můžete si doma připravit zdravou verzi palačinek, vaflí, muffinů či lívanců. Ve vegan i bezlepkové formě, bez rafinovaného cukru.

VŠE JE O ROVNOVÁZE. A k rovnováze nejlépe dojdete uvědoměním si, co vlastně děláte, jak jíte a žijete. Začnete dělat kompromisy a hledat alternativy, které vyhovují přímo vám. Nebojte se a zkoušejte. Stojí to za to!

Pro více inspirace mě sledujte na instagramu či facebooku. Stažením e-booku zdarma se můžete přidat do mé emailové databáze a nepřijdete o žádné zajímavé novinky!

Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

    Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

  • Nejnovější články
  • Kategorie