Udržitelný život a rostlinná strava

Jednoho dne jsem procházela obchodem a zahlédla jsem, jak třídí a vyhazují maso. Nemohla jsem na to přestat myslet. Takže oni to zvíře živí, léčí, starají se o ně, vkládají do toho procesu mnoho energie, nakonec ho zabijí, naporcují a zabalí. Do plastových krabic a plastové fólie, kterou také museli vyrobit. Jen aby ji někdo pak vyhodil. Maso rozvezou a nachystají do regálů. Nikdo si ho nekoupí, jelikož nabídka masa je obrovská a tak se zkazí a vyhodí. Promarněný život zvířete a spousty energie.

Udržitelnost…

…je definovaná v kontextu lidské civilizace jako praktická schopnost uspokojit základní potřeby dneška bez kompromitování budoucích generací. Znamená to kvalitní styl života, při kterém budeme jako osobnosti prosperovat a neškodit sobě ani svému okolí. Udržitelný život je propojen s šetrností vůči naší planetě.

Snaha o udržitelný životní styl pro mě znamená snaha o rovnováhu, harmonii.

Fakta:

 • zemědělství je odvětví globálně nejvíce devastující životní prostředí
 • zemědělství a zpracování potravin negativně ovlivňuje většinu nejzávažnějších enviromentálních problémů
 • živočišné potraviny mají obrovskou uhlíkovou a vodní stopu
 • 80% veškeré půdy zabírá chov hospodářských zvířat a pěstování krmiva pro ně
 • 80% světové produkce sóji a kukuřice je na krmivo
 • problémem je i globalizace, dovážení potravin a plýtvání jídlem
 • živočišný průmysl zabírá rozlohu o velikosti celé severní a jižní ameriky

Živočišná strava je efektivní jen z 8%

Z celosvětového výzkumu vyplývá, že živočišné produkty jsou náročné na energii i půdu, přičemž nám poskytují pouze 17% kalorií. Na rozdíl od toho je rostlinná výroba velmi málo náročná a poskytuje nám 83% kalorií.

100g bílkovin v krmivu = 6g bílkovin v mase

Možná je váš argument, že maso se jedlo vždycky. A je to možná pravda, ale nikdy v tak obrovském množství. Několikrát denně. Možná je váš argument, že bez masa nejsou bílkoviny. Ale veškeré bílkoviny pochází původně z rostlin, takže můžete zůstat klidní.

Maso samo o sobě je potravina, která se velmi dlouho tráví. A ruku na srdce… kdo dopřeje svému tělu trávit potravu více než 4 hodiny? A nejíst samozřejmě nic dalšího, to by totiž trávení vůbec nepomohlo.

Současná spotřeba masa, mléčných produktů a vajíček zvyšuje rizika mnoha civilizačních chorob. Maso bylo světovou zdravotnickou organizací zařazeno do kategorie karcinogenů. Navíc je taková strava neudržitelná.

Problém zpracovaných potravin

Žijeme ve velmi rychlé době, ale vše se zrychlit nedá. Mysleli jsme si, že vynalezením polotovarů, různých konzerv a předem zpracovaných jídel si ušetříme čas. Ale je tomu tak opravdu? Velmi dlouhé složení a názvy, kterým ani nerozumíme. Chemické látky v jídle a žádná výživová hodnota.

Nenechte se zmást, jíme proto, abychom živili své tělo. Dobrá strava regeneruje buňky a tkáně. Dodává vše potřebné. Naopak strava plná zpracovaných, denaturovaných produktů, ze škrobu a cukrů nám škodí a nedodává důležité látky. Akorát stále zaměstnává naše tělo trávením. Navíc z takové stravy vzniká akorát spoustu toxického odpadu ve střevech, který se hromadí, znemožňuje další trávení a vylučování.

Druh a kvalita potravy má obrovský význam na naše zdraví

Navíc každá takto průmyslově zpracovaná potravina je zabalena v obalu. A většinou se jedná o obal, který nejen že nemůžeme znovu použít ani jinak využít, ale navíc se kolikrát nedá správně recyklovat a ani rozložit. Vyrábíme něco jen proto, abychom to mohli vyhodit.

Alexander Parkers v roce 1862 představil první plast a od té doby lidstvo vyprodukovalo více než 8,3 miliardy tun plastu. Polovinu toho jen za posledních 15 let! A většina z toho – 6,3 miliard se stala odpadem.

Neudržitelnost dnešního potravinářského průmyslu je až alarmující. Stejně jako toxicita našeho prostředí či zahlcenost plasty a nesmysly, které vůbec nepotřebujeme. Jsme balamuceni na každém kroku a ani si toho nemusíme být vědomi.

Proč rostlinná strava?

Potenciál rostlinné stravy v dnešní době je obrovský. Má nižší emise skleníkových plynů, zabírá menší plochu půdy a má větší využitelnost. Vliv rostlinné stravy na zdraví je komplexní.

 • prevence civilizačních onemocnění, cukrovky, nadváhy a obezity, nádorových onemocnění, srdečně – cévních onemocnění a předčasného stárnutí
 • dostatek rostlinné vlákniny
 • celistvá rostlinná strava pozitivně ovlivňuje zdraví střev
 • rostlinné potraviny obsahují 64x více antioxidantů
 • etická motivace – život zvířat, zneužívání, průběh jatek, biodiverzita
 • vliv na životní prostředí – čím méně živočišných produktů, tím nižší emise a méně kácení

Pojďme se stravovat tak, abychom své tělo zbytečně nezatěžovali. Aby mělo čas a prostor samo se léčit. Jíst tak, abychom svému tělu dopřáli dostatek živin a energie, abychom mohli žít naplno. Navíc berme v potaz naši krásnou planetu a ostatní živé tvory, které ji s námi sdílejí. Mysleme i na budoucí generace.

Z láskou vaše SpaceBae 💜

Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

  Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

 • Nejnovější články
 • Kategorie