No… ne tak úplně. Hlína obsahuje jíly, písek, prach a další věci.
Jíl je nezpevněná usazená hornina. Jednoduše je to velmi jemný prášek bohatý na minerální látky (křemík, vápník, draslík, hořčík, zinek, hliník, železo, mangan, titan atd.), stopové prvky a další prospěšné látky.
Jeho blahodárné účinky jsou známe už od nepaměti. Jíly mají mnohostranné využití a v pohodě zastoupí mnoho kosmetických potřeb. Své uplatnění naleznou i v alternativní medicíně. Mají velké absorbční schopnosti a můžete je použít k čištění pokožky, pleti i celého těla.
Jíly regenerují, revitalizují, prokrvují a vyhlazují pokožku těla. Regulují tvorbu kožního mazu a nastavují rovnováhu pleti.
Oblíbila jsem si použití jílů na vlasy. Perfektně je vyčistí, odmastí, remineralizuje a dodává lesk. Také zmírňuje svědění, podráždění a pomáhá v boji proti lupům. Jíly působí hloubkově, zároveň detoxikují a jsou antibakteriální.
Kvalitní jíl je možné užívat i pro vnitřní očistu. Jílová voda je oblíbený detoxikační prostředek. Díky vysoké absorpční schopnosti na sebe natáhne toxiny jako magnet, zároveň neutralizuje vnitřní prostředí a reguluje pohyby a zdraví střev. Využívá se i při léčbě různých obtíží.
Stačí rozmíchat lžičku jílu ve sklenici vody a vypít nejlépe nalačno, nebo večer. Jílovou vodu je vhodné před vypitím nechat odstát a pak promíchat. Čistící kůra s pitím jílů by měla trvat pár týdnů v kuse a opakovat jí můžete třeba 2x ročně. Pití přírodních jílů a minerálů může znít neobvykle, ale lidé využívají výhod konzumace přírodních jílů již po staletí.
Nakonec tady mám pro vás pár tipů a receptů. Ten první je nepoužívat při manipulaci s jíly kov. Druhý je skladovat jíly ve vzduchotěsné nádobě mimo slunce.
.