Strašák jménem kortizol

Pokud jste aktivní na sociálních sítích, možná jste si všimli nárůstu videí na téma KORTIZOL. Ale i pokud na sítích aktivní nejste, mám pro vás dnes zajímavé téma!

Většinou tahle zmíněná videa ukazují, jak někdo zhubl, nebo že se něco změnilo v jeho životě k lepšímu a že za to může kortizol. Nikde žádné celistvé informace, jak to funguje a o co jde, jen odkazy na produkty či služby.

Pojďme se na tohle téma spolu podívat blíž!

Kortizol je stresový hormon, který přirozeně vytváří naše tělo – konkrétně nadledviny. Patří mezi tzv. Glukokortikoidy.

  • pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi
  • podporuje metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů
  • zvyšuje energii v zátěžových situacích tzv.: bojuj nebo uteč
  • reguluje krevní tlak
  • má vliv na cirkadiánní rytmus – normálně je vyšší ráno a klesá večer
  • ovlivňuje imunitní systém
  • při jakémkoliv stresu – psychickém i fyzickém
  • při nedostatku spánku
  • při nedostatku jídla – hladovění, málo sacharidů, odkládání jídla
  • při náročném cvičení
  • při nemoci, nebo zánět

Když je kortizol vylučován příliš často a dlouhodobě, tělo nestíhá regenerovat a dostává se do chronického stresu. Nebezpečný je hlavně „skrytý stres“, který si mnohdy ani neuvědomujeme. Postupně se začne narušovat rovnováha hormonů a tělesných funkcí. Hladina kortizolu přestává během dne přirozeně kolísat a zůstává trvale vyšší. Někdy dokonce přejde do fáze vyčerpání – tzv. adrenální únava. Tělo si vlastně zvykne být ve stresu a ztrácí schopnost reagovat zdravě. Je to tichý proces, který se může vyvíjet měsíce i roky! Nejhorší na tom je, že to často přisuzujeme běžnému vyčerpání.

  • narušení spánku – únava i po dostatečném spánku, těžká rána a naopak druhá vlna energie večer, problémy s usínáním či hlubokým spánkem, nespavost, probouzení mezi 2. – 4. hodinou ranní
  • přibírání (hlavně na břichu), chutě na sladké a slané, trávicí problémy – nadýmání, zácpa, pálení žáhy
  • oslabená imunita, častější nachlazení
  • svalová slabost, bolesti zad a šíje, ztráta svalové hmoty
  • narušení menstruačního cyklu a hormonální nerovnováhy, menstruační výkyvy či vynechání
  • chování, pocity a psychika – podrážděnost, výbušnost, úzkosti, zhoršená paměť a soustředění, pocit zahlcení, přetížení, vnitřní chaos, neschopnosti odpočívat, ztráta radosti a nízká motivace, roztěkanost a přeskakování mezi úkoly, nutkání neustále být produktivní, ale přesto pocit, že nic nestíhám

Lidé dnes žijí často ve stresu, bez dostatečné regenerace, tlak na výkon. Kortizol se stává symbolem „moderní únavy“ a neschopnosti těla i mysli zpomalit. O funkci a vliv kortizolu se zajímá i biohacking, funkční medicína a holistický přístup ke draví.

Viděla jsem už pár videí, kde doporučovali různé doplňky stravy a tak vám chci upřímně říct – to nestačí. Je to jako lepit náplast na rozbité okno. Nejsem proti, ano, ono to vaše zdraví i fungování kortizolu podpoří, ale za mě je potřeba změnit životní styl! Ať už řešíte cokoliv, nevěřte žádné zázračné pilulce, změně se prostě nevyhnete, tak se jí tolik nebojte.

  1. Kvalitní spánek – chodit spát ideálně ve stejný čas do 22. hodiny, spánek ve tmě, vyhýbat se modrému světlu během spánku a hlavně před spánkem – ideálně žádné obrazovky 2 hodiny před spaním, nedoporučuji rozhodně zprávy a stresující filmy, vyhýbat se odpoledne kofeinu.
  2. Strava – pravidelné jídlo (nejíst málo ani dlouho vynechávat jídla), komplexní sacharidy (pohanka, rýže, celozrnné obiloviny), dostatek bílkovin a také zdravých tuků.
  3. Hydratace – pít opravdu dostatek vody, ráno se napít vody, ideálně zásaditou a filrovanou.
  4. Pozor na přemíru stimulace – omezit sociální sítě, multitasking, přílišné plánování, udělat si klidová okna bez povinností a podmětů.
  5. Nervový systém a relaxace – dechová cvičení, nebo vědomý dech, meditace, vědomé pohyby (jóga, protahování, procházky, tanec…), doteky, objetí, masáže, čtení…
  6. Sluneční světlo a příroda – to je zázrak, ranní světlo pomáhá srovnat cirkadiánní rytmus, kontakt se zemí (bosá chůze, les, zahrada, pěstování…)


Já sama sebe také teď pozoruji a dávám si na to extra pozor! Možná by jste to ani neřekli, ale u maminek na mateřské a doma s malými dětmi je zvýšená hladina kortizolu velmi častá! I když si to ani neuvědomujeme, jelikož se to děje „během běžného dne“.

Ráno je hladina kortizolu běžně vyšší, pokud je ale ráno chaotické, hladina může vystřelit ještě mnohem výš. Stoupá i při každém vyrušení a přerušení činnosti a soustřední, když je toho zkrátka moc a není na věci klid. Například když vaříme, dítě se dožaduje pozornosti a my ještě přemýšlíme, co vše musíme stihnout. Neustálé přepínání mezi činnostmi zvyšuje zátěž na nervový systém. Navíc, když se k tomu přidá nedostatek spánku, špatná psychika a negativní myšlenky (pocity, že nestíháme, nejsme dost), multitasking a přílišná stimulace (hluk, křik, hračky, hudba, televize…) to vše udržuje tělo ve stresu.

Lékem je sebeláska a vědomý život. Aby se daly problémy řešit, musíme si je nejprve uvědomit, být k sobě upřímní a zanalyzovat svůj aktuální životní styl. Zdraví máme jen jedno.

Rozhodla jsem se žít a jíst tak, abych podpořila své celkové zdraví a vitalitu. Celý příběh >> Mou vášní je jídlo a tvorba receptů. Ukazuji lidem cestu k vědomému stravování a jak snadno zařadit do jídelníčku přírodní rostlinné potraviny. Jsem autorka projektu SpaceFood a online kuchařky Jak na mouky z luštěnin >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • eBook zdarma: Moje oblíbené recepty

    Vyzkoušejte rostlinnou stravu na vlastní kůži.

  • Nejnovější články
  • Kategorie