Pokud jste aktivní na sociálních sítích, možná jste si všimli nárůstu videí na téma KORTIZOL. Ale i pokud na sítích aktivní nejste, mám pro vás dnes zajímavé téma!
Většinou tahle zmíněná videa ukazují, jak někdo zhubl, nebo že se něco změnilo v jeho životě k lepšímu a že za to může kortizol. Nikde žádné celistvé informace, jak to funguje a o co jde, jen odkazy na produkty či služby.
Pojďme se na tohle téma spolu podívat blíž!
Kortizol je stresový hormon, který přirozeně vytváří naše tělo – konkrétně nadledviny. Patří mezi tzv. Glukokortikoidy.
Když je kortizol vylučován příliš často a dlouhodobě, tělo nestíhá regenerovat a dostává se do chronického stresu. Nebezpečný je hlavně „skrytý stres“, který si mnohdy ani neuvědomujeme. Postupně se začne narušovat rovnováha hormonů a tělesných funkcí. Hladina kortizolu přestává během dne přirozeně kolísat a zůstává trvale vyšší. Někdy dokonce přejde do fáze vyčerpání – tzv. adrenální únava. Tělo si vlastně zvykne být ve stresu a ztrácí schopnost reagovat zdravě. Je to tichý proces, který se může vyvíjet měsíce i roky! Nejhorší na tom je, že to často přisuzujeme běžnému vyčerpání.
Lidé dnes žijí často ve stresu, bez dostatečné regenerace, tlak na výkon. Kortizol se stává symbolem „moderní únavy“ a neschopnosti těla i mysli zpomalit. O funkci a vliv kortizolu se zajímá i biohacking, funkční medicína a holistický přístup ke draví.
Viděla jsem už pár videí, kde doporučovali různé doplňky stravy a tak vám chci upřímně říct – to nestačí. Je to jako lepit náplast na rozbité okno. Nejsem proti, ano, ono to vaše zdraví i fungování kortizolu podpoří, ale za mě je potřeba změnit životní styl! Ať už řešíte cokoliv, nevěřte žádné zázračné pilulce, změně se prostě nevyhnete, tak se jí tolik nebojte.
Já sama sebe také teď pozoruji a dávám si na to extra pozor! Možná by jste to ani neřekli, ale u maminek na mateřské a doma s malými dětmi je zvýšená hladina kortizolu velmi častá! I když si to ani neuvědomujeme, jelikož se to děje „během běžného dne“.
Ráno je hladina kortizolu běžně vyšší, pokud je ale ráno chaotické, hladina může vystřelit ještě mnohem výš. Stoupá i při každém vyrušení a přerušení činnosti a soustřední, když je toho zkrátka moc a není na věci klid. Například když vaříme, dítě se dožaduje pozornosti a my ještě přemýšlíme, co vše musíme stihnout. Neustálé přepínání mezi činnostmi zvyšuje zátěž na nervový systém. Navíc, když se k tomu přidá nedostatek spánku, špatná psychika a negativní myšlenky (pocity, že nestíháme, nejsme dost), multitasking a přílišná stimulace (hluk, křik, hračky, hudba, televize…) to vše udržuje tělo ve stresu.
Lékem je sebeláska a vědomý život. Aby se daly problémy řešit, musíme si je nejprve uvědomit, být k sobě upřímní a zanalyzovat svůj aktuální životní styl. Zdraví máme jen jedno.